داشبورد

پس از ورود، اولین صفحه‌ای که از پنل ظاهر می‌شود داشبورد می‌باشد، این صفحه شامل قسمت ‌هایی مثل: منو برای جابجایی در قسمت‌های مختلف، نوار فوقانی با یک سری ابزار، نمایش گزارش‌های کلی از روند بازدیدها، نمودارهای وضعیتی سایت و در آخر تست سرعت اینترنت کاربر است که هریک در قسمت‌های آتی توضیح داده خواهد شد.

_images/dashboard.png

منو کناری

منو در پنل سایت شامل فهرستی از تمام بخش‌های پنل می‌باشد که می‌توان برای جابجایی آسان بین سایر قسمت‌ها از منو استفاده کرد و همچنین شامل باکس جستجو در لیست اخبار و نیز دکمه ای است که منو را به دو حالت فقط آیکون‌ها (جمع شو) و دیگری آیکون‌ـ‌نام متمایز می‌کند.

_images/menu-open.png _images/menu-close.png

باکس جستجو

با درج کد خبر در این باکس می توانید به جزئیات آن خبر دست پیدا کرده و تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید.

_images/search.png

نوار فوقانی

این نوار در تمامی صفحات مختلف پنل وجود داشته و قسمت‌های داخلی آن آنلاین می‌باشد .(بدون بروزرسانی مجدد صفحه، اطلاعات آن، به طور خودکار به روز می‌شود) این نوار از سمت راست ابتدا شامل یک دگمه نمایش سایت که شکل یک چشم میباشد برای نمایش صفحه اصلی سایت است و سپس لوگوی سیستم AASAAM است که با استفاده از لینک این لوگو، در هر جای پنل، به صفحه داشبورد هدایت می‌شوید.

مورد بعدی تاریخ و زمان است که با زمان سرور سایت تنظیم می‌گردد تا در صورت تنظیم نبودن زمان سیستم کاربر، تاریخ و زمان درج خبر و سایر تغییرات موجود در سیستم به درستی ثبت گردد.

_images/supbar.png

ابزار پروفایلی

در ابزار پروفایلی، ما تغییر زبان سیستم آسام را داریم (زبان‌های پارسی، انگلیسی، عربی) و دیگر، امکانی برای خروج از پنل کاربری.

_images/profile.png

توجه

این بخش در نسخه بعدی آسام تکمیل‌تر خواهد شد.

نوار تحتانی

در این قسمت نسخه سیستم آسامی که از آن استفاده می‌کنید، نمایش داده می‌شود و در سمت چپ این نوار دکمه بالا رونده صفحه وجود دارد.(مراجعه به سایت)

_images/subbar.png

بخش اصلی داشبورد

ابتدا ساعتی برای تعیین زمان کاربر و تقویمی که رویدادهای ۱۰ روز آینده را بیان میکند، وجود دارد و همچنین مجموعه‌ای از گزارش‌های کلی سایت موجود است که عبارتند از : بازدیدها، بازدید لحظه‌ای، نمودار روند بازدیدها ، جداول داده های لحظه‌ای و تست سرعت. هر یک به تفسیل بیان خواهد شد.

_images/hour.png _images/calender.png

بازدیدها

در این قسمت، دو باکس به رنگ‌های آبی و قرمز مشاهده می‌کنید که آمار بازدیدهای سایت در بازه‌های زمانی مشخصی را نشان می‌دهند. همچنین باکس‌ها شامل مجموعه‌ي بازدیدهای یکتا (Unique Hits) و مدت زمان نمایش (Play Time) می باشند، که در پایین این باکس‌ها‌ با استفاده از گزینه “بیشتر” می توان به اطلاعات بازدیدهای یکتا و مدت زمان نمایش با توجه به بازه زمانی هر باکس دست یافت.

_images/visits.png _images/visitToday.png

بازدید لحظه‌ای

در این قسمت می توانید به صورت کاملاً آنلاین و لحظه‌ای از تعداد افراد حاضر در سایت با اطلاع شوید که شامل تعداد بازدید صفحات(Page Views) و تعداد بازدیدکنندگان فعال حاضر در سایت است.

_images/visitsNow.png

روند بازدید لحظه‌ای

این بخش شامل نمودار وضعیتی از دو حالت، تعداد بازدیدکنندگان و بازدید صفحات، بر حسب زمان می باشد. که با کلیک بر روی دو گزینه پایین نمودار می‌توانید هر یک را از نمودار حذف نموده و حالت‌های مختلف نمودار را مشاهده کنید.

_images/chart.png

جداول داده‌های لحظه‌ای

جدول نخست مربوط به منبع ورودی داده‌های لحظه‌ای سایت می باشد، به عبارت دیگر مشخص کننده‌ی نحوی ورود کاربران به سایت را نمایش می‌دهد که این ورود، می تواند به طور مستقیم با درج آدرس سایت(Direct) یا از طریق موتورهای جستجو (Organic) و سایر سایت‌ها (Referral)باشد.اطلاعات موجود در این جدول عبارتند از:

  1. واسطه(Medium) که خود شامل سه نوع: مستقیم، موتورهای جستجو و سایر سایت‌های ارجاعی
  2. منبع (Source) لینک‌های ورودی، که نام موتورهای جستجو و نام سایر سایت‌های لینک‌ دهنده را نمایش می‌دهد.
  3. بازدیدکنندگان فعال، شامل تعداد افراد حاضر و آنلاین موجود در صفحات مختلف سایت، که از طریق واسطه تعیین شده وارد سایت شده‌اند، می باشد.
  4. بازدیدکنندگان یکتا، تعداد کاربران یکتا و لحظه‌ای موجود در سایت را مشخص می‌کند.
  5. درصد بازدیدکنندگان فعال، مشخص کننده‌ی نسبت درصدی لینک‌های وارد شده از هر واسطه به کل ورودی‌ها
_images/tableVisit1.png

جدول دوم نیز، مربوط به داده‌های بازدید لحظه‌‌ای تمامی بخش‌های سایت می‌باشد.اطلاعات موجود در این جدول عبارتند از:

  1. عنوان بخش یا مطلبی که اطلاعات آماری آن مورد تحلیل قرار می‌گیرد.
  2. بازدیدکنندگان فعال، تعداد افراد حاضر و آنلاین موجود در بخش و مطلب تعیین شده، است.
  3. درصد بازدیدکنندگان فعال، مشخص کننده‌ی نسبت درصدی بازدیدکنندگان این بخش یا مطلب به کل بازدیدکنندگان آنلاین سایت
_images/tableVisit2.png

تست سرعت

تعیین میزان سرعت اینترنت سیستم شما، دارای دو بخش: صفحه‌ی درجه‌بندی شده و یک دکمه با عنوان “شروع تست” است.

برای مواقعی که فکر می‌کنید، سرعت سایت شما افت کرده است این امکان به شما اجازه می‌دهد سرعت اینترنت خود را تست کرده تا از سرعت دقیق سایت اطمینان حاصل نمایید.

_images/speedTest.png