مجموعه‌ها ( سرویس‌ها)

هر سایت دارای تعدادی از موضوعات و دسته‌بندی‌های مختلف مثل(سیاسی، اقتصادی و … و یا کتاب، مقالات و …) است که هر یک در مجموعه مرتبط قرار می‌گیرند و همچنین هر مجموعه خود می‌تواند زیر مجموعه‌هایی را شامل شود، مثل مجموعه کتاب و زیر مجموعه های آن مثل داستان، علمی، رمان و … برای تنظیم مجموعه‌ها یک بخش مجزا در سیستم خبری آسام درنظر گرفته شده است که برای توضیحات بیشتر به مطالب زیر رجوع کنید.

لیست مجموعه‌ها

برای کنترل و مدیریت مجموعه ها از این بخش می‌توان استفاده کرد، به گونه‌ای که سمت راست این قسمت لیست درختی تمامی مجموعه ها و زیرمجموعه های موجود در سیستم را مشاهده می‌کنید و در بالای لیست ۴ گزینه برای افزودن یک مجموعه جدید، تعیین سطوح دسترسی، حذف یک مجموعه و همچنین مشاهده تمامی وقایع مربوط به بخش مجموعه ها.

توجه

سطوح دسترسی، با انتخاب سطوح دسترسی در بالای لیست، از این قسمت به طور خودکار تنظیمات دسترسی مختص همان مجموعه‌ایی که انتخاب کرده‌اید، نمایش داده خواهد شد.

_images/categoryList.png

اطلاعات مجموعه

برای انجام هرنوع عملیات بر روی مجموعه‌ها ابتدا باید آن مجموعه موردنظر را از لیست درختی انتخاب کنید.(طبق عکس فوق)که با انتخاب هر مجموعه تمامی جزیئات و تنظیمات مرتبط با آن در فرم سمت چپ این بخش نمایان ‌می‌‌گردد که جزئیات آن شامل عنوان مجموعه(نام مجموعه)، محتوای مجموعه که برای تعاریف و توضیحات خاص هر مجموعه می‌باشد و انتخاب برچسب(کلمات کلیدی)، انتخاب قالب ظاهری هر مجموعه و در آخر انتخاب ماژول‌های مورد استفاده(بدین معنا که هر مجموعه می‌تواند دارای یک یا چند تا از امکانات و بعضی از ماژول ها باشند که این ماژول ها شامل ماژول گالری، ماژول خبر، ماژول لینک، ماژول نظرسنجی و ماژول تبلیغات و … است)، و عکس مجموعه.مجموعه یا سرویس ما می‌تواند یک عکس خاص و مرتبط با زمینه بحث خود داشته باشد، که توسط دگمه‌‌ی آپلود عکس می‌توانید عکسی را از سیستم خود بر روی پنل بارگزاری نمایید.

تنظیمات موجود هم شامل وضعیت انتشار مجموعه، قفل بودن(این امکان برای جلوگیری از حذف مجموعه توسط دیگر کاربران است).قابل مشاهده بودن مجموعه در سایر بخش‌های پنل، عادی یا پرونده موضوعی بودن مجموعه ، قابلیت ایندکس شدن مجموعه توسط گوگل(دیده شدن توسط گوگل) و همچنین بودن در وضعیت دنبال شدن توسط موتورهای جستجوگر(مثل گوگل، یاهو و … ) و تنظیم دیگر مربوط به بازه زمانی نمایش مجموعه در بخش نمایش سایت.

توجه

پرونده موضوعی، به این معناست که گاهی برخی مجموعه‌ها فقط در رابطه با یک موضوع خاص و در یک بازه‌ی زمانی مشخص فعال می‌باشند و بعد از مدت زمان مشخص فاقد اعتبار می‌گردد، به چنین مجموعه‌‌هایی پرونده موضوعی می‌گوییم، همچنین پرونده‌های موضوعی می‌توانند قالب و ظاهر متفاوت با سایر قسمت‌های سایت داشته باشند.

_images/category1.png _images/category2.png

ایجاد مجموعه جدید

برای افزودن یک مجموعه جدید در لیست درختی روی جایگاه دلخواه خود بر روی درخت کلیک کرده وسپس دکمه آبی رنگ افزودن را زده که مجموعه جدید(اصطلاحا یک نود در لیست درختی) ایجاد می‌شود که بعد ازآن می‌توانید عنوان آن را تایپ نموده و تنظیمات بیشتر و تکمیلی آن را در بخش سمت چپ صفحه که اطلاعات مجموعه می‌باشد کامل نمایید.

_images/categoryAdd.png

تعیین سطوح دسترسی

سطوح دسترسی این امکان را به مدیران سایت‌ها می‌دهد که بتوانند دسترسی‌های متفاوت را به کاربران مختلف محول نمایند به عبارت دیگر مدیر، این توانایی را دارد که بعضی از بخش‌های سایت را در اختیار فقط تعداد محدودی از کاربران قرار دهد.برای مثال می‌توان گفت امکان درج خبر و اپلود عکس توسط خبرنگار انجام شود ولی انتشار آن توسط سردبیر سایت صورت گیرد.

حال برای تعیین سطوح دسترسی مورد نظر از طریق جدول زیر (مطابق عکس) ابتدا باید کاربر یا گروه مورد نظر خود را مشخص نمایید، سپس کاربر خاص یا گروه خاص خود را تعیین نموده اکنون باید در مرحله بعد بخشی(ماژول) از سیستم را که باید دسترسی برای آن تعریف شود انتخاب نمود و پس از من زبان آن بخش(زمانی که سایت چندزبانه طراحی شده باشد)و در آخر سرویس مورد نظر برای ان بخش، با زدن دگمه نمایش قواعد لیستی از امکانات برای شما در قسمت زیرین نمایش داده خواهد شد.

توجه

ارث بری، زمانی که برای تعیین سطوح دسترسی گزینه گروه را انتخاب کرده و دسترسی‌های دلخواه را اعمال می‌کنید تمامی تغییرات به همه‌ی زیرمجموعه‌های آن گروه ارث می‌رسد و اعمال می‌شود.

_images/access.png

بعد از نمایش تمامی امکانات سه گزینه در اختیار است :

  • گزینه اول به این معنی که دسترسی به این بخش امکان پذیر است
  • گزینه دوم یعنی عدم دسترسی به این بخش
  • گزینه سوم هم حالت ارث بری از گروهی اصلی و بالای خود کاربر یا گروه
_images/accessList.png